מהי הגינות בכלל?

לחצו לשמיעת שיר ההגינות -

מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך

אמר הלל הזקן: 'מה ששנוא עליך – אל תעשה לחברך'.

זהו הבסיס לעיקרון ההגינות – זכות בסיסית של אדם בחברה האנושית. הגינות, כמו אהבה וכמו אמת, אינה ניתנת לחלוקה. בשונה ממערכת יחסים חד-צדדית של הכנעה, כפייה וניצול, שבה, כמו בג'ונגל, רק החזק מרוויח, מערכת יחסים הוגנת היא שוויונית – יש בה שוויון בזכות להגינות: או שזה הוגן לכל הצדדים או שזה לא הוגן.

הגינות היא התייחסות לזולת בכבוד, ביושר ובהתחשבות בלי לנצל חולשות ומצוקות.

הגינות עוסקת ב"אנחנו" ומתחשבת במה שטוב לכולנו. היא פועלת לאור הערכים המהווים את כללי המשחק, את הקוד האתי בינינו. מבחן ההצלחה על פיה הוא עד כמה לכולם טוב יותר.

לאיזו מנהיגות אנחנו ראויים?

בבחירות המתקרבות ינסו אזרחי ישראל, בפעם הרביעית בתוך שנתיים, לבחור לעצמם מנהיגות. אמירה ידועה גורסת כי "עם מקבל את המנהיגות שהוא ראוי לה". אולי דווקא בעיתוי זה של הבחירות, כדאי לעצור שניה לפני הקלפי ולשאול את עצמנו: לאיזו מנהיגות אנחנו ראויים?

שיטת מצליח: ההמצאה הישראלית שדופקת את כולנו

17.1.2021 - חייבו אתכם על שירותים או מוצר שמעולם לא רכשתם? קניתם משהו בסופר, ורק כשהגעתם הביתה גיליתם ששילמתם יותר מהמחיר הנקוב? גם אתם קורבנות שיטת מצליח. כתבה מאת אור סופר, באדיבות Ynet, פורסם במקור באתר Ynet.

התאבדות קולקטיבית

3.2.2021 - בלי אמון במנהיגינו ואמון של האזרחים אלה באלה לא מנצחים במשברים לאומיים. אמון זה לא נוצר מאליו; הוא מתפתח בחברה המבוססת על הגינות כנורמה מנחה במרחב הציבורי. מאת עו"ד אהוד פלג, באדיבות מעריב.

החלום של בנימין

12.2.2021 - לאחר המתנה מורטת עצבים: הילד (6), הסובל ממום בלב, ינותח הבוקר בנתב"ג. אימו לא קיבלה אישור להצטרף אליו, נעשים מאמצים להטיס אותה בשבוע הבא. מאת סיון חילאי, באדיבות ידיעות אחרונות.

ערוצי הפעילות של המרכז לקידום ההגינות בישראל (מיק"ה)

האסטרטגיה של המרכז לקידום ההגינות בישראל (מיק"ה) מכוונת להתמודד עם תת - התרבות של חוסר ההגינות בישראל, על ידי שכנוע הציבור שהגינות איננה רק ערך אלא גם האינטרס האמיתי של חברה אנושית וכן של כל אחד ואחד מאיתנו. מיק"ה יתייצב מול התפיסות הרווחות בכיפה של כוחנות, נצלנות ועיוות האמת לשם גריפת רווחים וסיפוק אינטרסים, כדי לתת להן מענה הולם ולהחזיר את המצפון (ואת רגשות האשמה והבושה הנילווים לו) לשמש מצפן התנהגות בחברה הישראלית. לשם כך יפעל המרכז הן בערוצים יזומים והן בערוצים תגובתיים.

המציאות מעמתת אותנו בכל יום עם מקרים רבים של חוסר הגינות הפוגעים באיכות החיים וגורמים נזקים ממשיים בתחומים רבים (בכביש, בחנות, בעבודה, בממשל, ואף בביטחון מדינת ישראל) הנורמה החברתית האחראית למצב זה רואה ברווח שאדם או גוף יצמיחו לעצמם את חזות הכל, וזאת על חשבון ערכים של יושר, התחשבות וחמלה, ובלא כל בושה או נקיפות מצפון! 

סינדרום ה"פראייר" ששלט במדינה לאורך עשרות שנים,יצר תחרותיות, פלגנות ומחנאות חברתית קשה יחד עם תופעות של דורסנות כלכלית ואף שחיתות פלילית. סינדרום ה"פראייר" שרמס את ערכי ההגינות בחברה הישראלית, כירסם גם באמון ההדדי וגרם לחשדנות אוטומטית מפני פעולה נצלנית של האחר. את המצב שנוצר יש לתקן על-ידי הטמעת ההגינות כערך חברתי מנחה, מאחד ומחזק.

באנר המרכז לקידום הגינות