אודות המרכז לקידום ההגינות בישראל (מיק"ה)

"בציונות כפי שאני מבין אותה, כלולה לא רק השאיפה לכברת ארץ מובטחת כחוק

בשביל עמנו האומלל, אלא גם השאיפה לשלמות מוסרית ורוחנית." בנימין זאב הרצל

מדינת ישראל  2017 – סטייה מהדרך?

 

"חוסר ההגינות מפורר את החברה הישראלית".

(כך קבעו 77% מהציבור בישראל על פי סקר של מכון גיאוקרטוגרפיה ביולי 2017).

 

המציאות מעמתת אותנו בכל יום עם מקרים רבים של חוסר הגינות הפוגעים באיכות החיים וגורמים נזקים ממשיים בתחומים רבים (בכביש, בחנות, בעבודה, בממשל, ואף בביטחון מדינת ישראל). הנורמה החברתית האחראית למצב זה רואה ברווח שאדם או גוף יצמיחו לעצמם את חזות הכל, וזאת על חשבון ערכים של יושר, התחשבות וחמלה, ובלא כל בושה או נקיפות מצפון! סינדרום ה"פראייר " ששלט במדינה לאורך עשרות שנים,יצר תחרותיות, פלגנות ומחנאות חברתית קשה יחד עם תופעות של דורסנות כלכלית ואף שחיתות פלילית. סינדרום הפראייר שרמס את ערכי ההגינות בחברה הישראלית, כירסם גם באמון ההדדי וגרם לחשדנות אוטומטית מפני פעולה נצלנית של האחר. את המצב שנוצר יש לתקן על-ידי הטמעת ההגינות כערך חברתי מנחה, מאחד ומחזק.

 

המטרה:

 

הטמעת ערכי ההגינות - כבוד, יושר והתחשבות - כערכים מנחים בהתנהלות הבין-אישית והציבורית בכל תחומי החיים בחברה הישראלית.

 

שיטת הפעולה:

 

הקמת מרכז לקידום ההגינות בישראל שעיקר עיסוקו בהפעלה של ערוצי פעולה אפקטיביים להנחלת ההגינות, תוך שימוש בין היתר במדיה ובניו-מדיה, במדדים ובסקרים, בשירותי ייעוץ והדרכה למוסדות ציבור ולחברות ובהקמת רשת של שגרירי הגינות ארגוניים. 76% מן הציבור הישראלי סבורים כי תמהיל כזה של ערוצי פעילות יכול לחולל שינוי ולגרום לציבור בישראל לנהוג ביתר הגינות.

(סקר גיאוקרטוגרפיה, יולי 2017)

 

הגשמת חזון חברת המופת:

 

ההגינות היא אבן יסוד בהבראתה של החברה הישראלית ובהפיכתה לחברת - מופת ברוח מגילת העצמאות, שתבטיח חיים טובים ובטוחים יותר לנו, לחלשים בקרבנו ולילדינו אחרינו.

 

הצוות המקצועי:

 

מומחים מובילים מתחומים שונים (כלכלה, ניהול, קבלת החלטות, מוסר, משא ומתן, פסיכולוגיה, פרסום, אתיקה, חינוך, חשיבה יצירתית, תקשורת, ומשפט ובראשם פרופ' דן אריאלי – מומחה עולמי לכלכלה התנהגותית ולתהליכי קבלת החלטות).

לא בטוחים שהבנתם על מה אנחנו מדברים? לחצו על התמונה וצפו בראיון עם פרופ' דן אריאלי מהתוכנית לונדון את קירשנבאום בו הוא מסביר את המטרה והשיטה (החל מדקה 30).

Capture.JPG

המציאות מעמתת אותנו בכל יום עם מקרים רבים של חוסר הגינות הפוגעים באיכות החיים וגורמים נזקים ממשיים בתחומים רבים (בכביש, בחנות, בעבודה, בממשל, ואף בביטחון מדינת ישראל) הנורמה החברתית האחראית למצב זה רואה ברווח שאדם או גוף יצמיחו לעצמם את חזות הכל, וזאת על חשבון ערכים של יושר, התחשבות וחמלה, ובלא כל בושה או נקיפות מצפון! 

סינדרום ה"פראייר" ששלט במדינה לאורך עשרות שנים,יצר תחרותיות, פלגנות ומחנאות חברתית קשה יחד עם תופעות של דורסנות כלכלית ואף שחיתות פלילית. סינדרום ה"פראייר" שרמס את ערכי ההגינות בחברה הישראלית, כירסם גם באמון ההדדי וגרם לחשדנות אוטומטית מפני פעולה נצלנית של האחר. את המצב שנוצר יש לתקן על-ידי הטמעת ההגינות כערך חברתי מנחה, מאחד ומחזק.