איפה אנחנו ואיפה ההגינות?

הדאגה לסובלים - חלק ממצוות הצדקה

10.03.2020 - נגיף הקורונה מטלטל ומעורר שאלות אתיות ומוסריות רבות הנוגעות לדרכי ההתמודדות עימו. כתבה מאת הרב יובל שרלו, באדיבות ישראל היום.

הקורונה ומצוות ההגינות.jpg

קניון הזהב סירב להכניס כלבת שירות

18.02.2020 - טוענת כי מאבטחי הקניון סירבו להכניס את כלבת השירות למרות שהוצגו בפניהם התעודות המתאימות ודורשת פיצוי של 62 אלף שקלים. כתבה מאת אבי כהן, באדיבות ישראל היום.

Document-page-001(2).jpg

תנו לעלות לישראל, כדי להיות עם סבתא

16.02.2020 - למלקנו רמלשה יש חלום: הצעיר בן ה-18, שמעביר את ימיו בסניף בני עקיבא בעיר גונדר, חולם בלילה להתגייס לגולני. לפני כשנה היה אמור לעלות ארצה עם סבתו, אך ברגע האחרון נמנע ממנה להצטרף אליו. כתבה מאת ישראל מושקוביץ, באדיבות ידיעות אחרונות.

Document-page-001(3).jpg

הטיפול השנתי מתייקר

1.12.2019 - רשות המסים החליטה להטיל מה-1 לינואר הקרוב מס בלו גם על שמנים לרכב - כדי שלא יהיה משתלם למהול אותם ולמכור כסולר מזוייף. החלפת שמן ברכב תתייקר בעשרות שקלים. כתבה מאת עדי עציון, באדיבות ידיעות אחרונות.

בגלל זייפני סולר הטיפול השנתי מתייקר -2.

שנאת חינם

2.8.2019 - כשרוצחים אדם בגלל חניה הנשימה שלנו נעתקת, אבל רצח הוא רק נקודת הקצה של האלימות. כתבה מאת הרב בני לאו, באדיבות ישראל היום.

כתבת ישראל היום מאת הרב לאו.jpg

ממאשים לנאשם

נציב התלונות על פרקליטים דוד רוזן יוצא נגד התופעה שבה כאשר אזרח מתלונן על אלימות שוטר הוא סופג מיד תלונה מהשוטר לפיה הוא זה שתקפו קודם. כתבה מאת טובה צימוקי, באדיבות ידיעות אחרונות.

הגינות משטרתית.jpg

מונופול של שקרנים בעידן של פייק ניוז

גרסה חדשה של מונופול מעודדת את הילדים לרמות בזמן המשחק. האם עברנו את הגבול? כתבה מאת שושנה חן, באדיבות ידיעות אחרונות.

מונופול רמאים.jpg

במבי נוקם בצייד הצבאים

שופט יצירתי גזר שנת מאסר על צייד שפעל בניגוד לחוק ובנוסף בהמלך מאסרו נגזר ליו לצפות בסרט הקלאסי "במבי" פעם בחודש. באדיבות ידיעות אחרונות.

ציד צבאים.jpg

בין בצורת לשחיתות

מאת ירון לונדון באדיבות ידיעות אחרונות.

כתבה - בין בצורת לשחיתות.jpg

כללית לרופאים - רשמו תרופות גנריות

הרופאים זועמים: " זו החלטה מנהלתית הזויה, מחייבים אותנו לרשום תרופות מועתקות במקום שנתאים את הטיפול למטופל". מאת רותם אליזרע, באדיבות ידיעות אחרונות.

כתבה - רופאי כללית - אל תרשמו תרופות מקו

זה הכביש של אבא'שך

23.3.2016 - מה מסתתר מאחורי הקריאה להתייחס להולכי רגל כאל בני משפחה בקמפיין לבטיחות בדרכים? מאמר מאת מיקה אלמוג, באדיבות ידיעות אחרונות.

כתבה - זה הכביש של אבא'שך.jpg

שובו לאור

שיר מאת עו"ד אהוד פלג, ממייסדי מיק"ה.

שיר מאת עו_ד אהוד פלג.jpg

השחיתות מתחילה מלמטה

טור דעה של עו"ד אהוד פלג, ממייסדי מיק"ה, לכבוד יום הצרכן הבינלאומי.

כתבה - השחיתות מתחילה מלמטה

לא מוותרת על אבא

16.02.2020 - משרד הפנים אישר להמסגין צביבו לעלות מאתיופיה, אך בלי אשתו וילדיו. בתו הבכורה, יטייש, לוחמת מצטיינת, רק השתחררה - וכבר יוצאת לקרב משפטי להביאם ארצה. כתבה מאת ישראל מושקוביץ, באדיבות ידיעות אחרונות.

Document-page-001(1).jpg

חלק מהמשפחה

28.01.2020 - 13 שנה טיפלה רוטשל מנדל במסירות במיכאל גבאי ז"ל, נכה צה"ל שהלך לעולמו ב-2015. מאז היא מנהלת, יחד עם משפחתו, מאבק משפטי לקבלת מעמד תושבת משום שאין לה משפחה בפיליפינים. בית המשפט קיבל את בקשתה וקבע כי בין המערערת למשפחת המנוח נרקם קשר ייחודי. כתבה מאת אמיר אלון, באדיבות ידיעות אחרונות.

Document-page-001.jpg

ערד מתגייסת לעזרה

12.11.2019 - הישראלי היפה: רכבם של בני זוג מגרמניה נגנב עם כל רכושם. תושבי ערד הפתיעו אותם עם כסף ואוכל. כתבה מאת שמעון יעיש, באדיבות ישראל היום.

ישראל שאנו רוצים לראות.jpg

הישראלים חוששים ממלחמת אחים

ברגע מערכת הבחירות שמדגישה יותר מכל את השסעים בחברה הישראלית נערך סקר שמצביע כי מרבית הציבור חושש ממלחמת אחים יותר ממלחמה עם איראן. כתבה מאת תמר טרבלסי חדד, באדיבות ידיעות אחרונות.

הישראלים חוששים ממלחמת אחים

נסיכי הליכוד עולים למתקפה

29.11.2017 - שר המשפטים לשעבר דן מרידור: "אם הטענה היא שלא יהיה כלום כי לא היה כלום אז על מה צריך להגן? כתבה מאת אריק בנדר, באדיבות מעריב.

אבדה הבושה.jpg

המשאלה האחרונה של סבתא

היא בת 93 חולה סופנית. לסבתא טשאגר אנגודאי, המוקפת בעשרות נכדיה יש רק בקשה אחת מהמדינה: לאפשר לנכד האחרון שלה שנותר באתיופיה לעלות סוף סוף לארץ. כתבה מאת ישראל מושקוביץ, באדיבות ידיעות אחרונות.

המשאלה האחרונה של סבתא.jpg

הישראלים שהבהילו את העולם

טכנולוגיית "גוגל דופלקס" החדשה תקיים בשבילכם שיחות טלפון תוך התחזות מלאה ומוצלחת לבן אדם. כתבה מאת שגיא כהן, באדיבות ידיעות אחרונות.

כתבה - הישראלים שהדימו את העולם.jpg

כששחיתות הופכת להרגל

בסביבה חברתית המתגמלת שקרים וחוסר יושר גם המנהלים יתגמלו אותם - מזהיר סוציולוג ארגוני - בבנק ישראל ובבנקים מבהירים: העובדות יוכיחו שלא היינו נחמדים לטייקונים - מאת סבר פלוצקי, באדיבות ידיעות אחרונות.

כתבה - כשהשחיתות הופכת להרגל.jpg

45% מהציבור-השלטון הדמוקרטי בסכנה

13.12.2017 - מדד הדמוקרטיה הישראלית ל-2017: 80% סבורים שהפוליטיקאים דואגים לאינטרסים של עצמם. מאת איתמר אייכנר, טובה צימוקי ועמיחי אתאלי, באדיבות ידיעות אחרונות.

כתבה - השלטון הדמוקרטי בישראל בסכנה.jpg

משחק סכום אפס

22.12.2017 - למה כדאי לכולנו להיפטר מהדחף הישראלי העז והבלתי נשלט לא לצאת פראיירים. מאת פרופ' יורם יובל, באדיבות ידיעות אחרונות.

כתבה - משחק סכום אפס.jpg

שיעור בדו-קיום

ויסאם פדילה, נהג מונית מהכפר טירה, מצא ארנק ובו אלפי שקלים. הוא איתר את בעליו, ראש ישיבה ברעננה, החזיר לו את רכושו, ולבקשתו העביר לתלמידיו שיעור בהלכות השבת אבידה. מאמר מאת תמר טרבילסי חדד, באדיבות ידיעות אחרונות.

כתבה - שיעור בדו קיוםcovertedPDF (6)-1.j

נתינה

שיר מאת נועם גולדמן, שנהרג במלחמת לבנון השנייה. בוגר החוגים לחשבונאות וכלכלה באוניברסיטת תל אביב.

נתינה - מאת נועם גולדמן.jpg

המציאות מעמתת אותנו בכל יום עם מקרים רבים של חוסר הגינות הפוגעים באיכות החיים וגורמים נזקים ממשיים בתחומים רבים (בכביש, בחנות, בעבודה, בממשל, ואף בביטחון מדינת ישראל) הנורמה החברתית האחראית למצב זה רואה ברווח שאדם או גוף יצמיחו לעצמם את חזות הכל, וזאת על חשבון ערכים של יושר, התחשבות וחמלה, ובלא כל בושה או נקיפות מצפון! 

סינדרום ה"פראייר" ששלט במדינה לאורך עשרות שנים,יצר תחרותיות, פלגנות ומחנאות חברתית קשה יחד עם תופעות של דורסנות כלכלית ואף שחיתות פלילית. סינדרום ה"פראייר" שרמס את ערכי ההגינות בחברה הישראלית, כירסם גם באמון ההדדי וגרם לחשדנות אוטומטית מפני פעולה נצלנית של האחר. את המצב שנוצר יש לתקן על-ידי הטמעת ההגינות כערך חברתי מנחה, מאחד ומחזק.